- Szczegóły
Możliwości użytkowe szlifierek pneumatycznych
Nadanie różnym materiałom odpowiedniej geometrii oraz wykończenie ich powierzchni wymaga użycia sprzętu, który pomoże w sprawnym usuwaniu zbędnych warstw oraz osiągnięciu właściwej gładkości. Obróbka ścierna prowadzona przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu daje możliwość efektywnej i szybkiej pracy, a także uzyskiwania oczekiwanego przy danym zastosowaniu sposobu wykończenia. Szlifowanie i polerowanie może być używane zarówno jako uzupełnienie innych metod kształtowania, np. obróbki wiórowej, jak i po obróbce termicznej czy plastycznej, np. spawaniu, kuciu i formowaniu wtryskowym albo wytłaczaniu w przypadku tworzyw sztucznych. Do najdoskonalszych narzędzi ułatwiających obróbkę ścierną należą szlifierki pneumatyczne. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z posługiwania się tego rodzaju sprzętem i zobaczmy, jakie rodzaje szlifierek pneumatycznych są zwykle używane i przy jakich czynnościach.
Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych?
Narzędzia pneumatyczne cieszą się dużą popularnością zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i warsztatowych. Wynika to z ich zalet – przede wszystkim mniejszej niż w przypadku elektronarzędzi masie i bardziej kompaktowym rozmiarom oraz o wiele niższemu poziomowi emitowanego hałasu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy w tym samym, stosunkowo niedużym pomieszczeniu prowadzone są jednocześnie prace na kilku stanowiskach. Narzędzia wykorzystujące energię zgromadzoną w sprężonym powietrzu wyróżniają się także większą niezawodnością niż korzystające z prądu odpowiedniki.
Szlifierki pneumatyczne sprawdzają się znakomicie przy obróbce metalu, przy odpowiednim doborze oprzyrządowania mogą być z powodzeniem używane przy pracy z drewnem albo tworzywem sztucznym. Ze względu na specyfikę napędu sprężonym powietrzem urządzenia tego rodzaju są nieco rzadziej wykorzystywane w zastosowaniach związanych z obróbką materiałów budowlanych. Stosunkowo często na tego typu wyposażenie decydują się użytkownicy zajmujący się obróbką kamienia naturalnego i kompozytów o podobnej charakterystyce.
Jednym z najczęstszych obszarów wykorzystywania szlifierek pneumatycznych są wszelkiego rodzaju czynności związane z budową i naprawą konstrukcji metalowych, a także maszyn i urządzeń. Szlifierki są niezbędne w szeroko rozumianej branży mechanicznej. Korzysta się z nich zarówno w warsztatach mechanicznych, jak i tych, które zajmują się naprawami blacharskimi. Są nieodzowne przy cięciu metalu, szlifowaniu i polerowaniu jego powierzchni. Za ich pomocą można łatwo usuwać ogniska korozji, wygładzać spoiny spawalnicze i przygotowywać powierzchnię do nakładania mas wyrównujących czy pocieniać warstwę lakieru.
Rodzaje szlifierek pneumatycznych
Szlifierki pneumatyczne, choć działają na takiej samej zasadzie, wykorzystując sprężone powietrze dostarczane systemem specjalnych elastycznych przewodów podłączonych do instalacji zasilanej przez kompresor, to różnią się swoją budową i możliwymi zastosowaniami. Podobnie jak w przypadku elektronarzędzi najczęściej spotykanymi rodzajami takich urządzeń są szlifierki kątowe, czołowe, trzpieniowe, a także oscylacyjne i taśmowe. Wśród oferowanych typów znajdują się również szlifierko-polerki.
Szlifierki kątowe są jednymi z najbardziej uniwersalnych urządzeń, które w zależności od zamontowanej tarczy mogą być wykorzystywane do cięcia, szlifowania lub polerowania powierzchni. Ich zaletą jest ustawienie wrzeciona, na którym mocuje się tarczę, pod kątem 90° w stosunku do osi obrotów silnika. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne operowanie szlifierką, gwarantując możliwość pełnego kontrolowania postępów pracy. Ze szlifierek kątowych zwykle korzysta się tam, gdzie zachodzi potrzeba wycięcia elementu metalowego z całej konstrukcji lub przecięcia używanego materiału. Przy szlifowaniu sprawdzają się przy bardziej agresywnym usuwaniu dużych ilości naddatku i podczas bardziej delikatnego wygładzania powierzchni. W połączeniu z odpowiednimi tarczami polerskimi wiele modeli szlifierek można używać do obróbki końcowej i polerowania powierzchni.
Zakres zastosowań jest ściśle związany z parametrami urządzenia – średnicą tarczy, którą można zamontować oraz liczbą obrotów, z jaką może pracować szlifierka. Warto pamiętać, że ilość osprzętu do szlifierek kątowych jest bardzo duża i obejmuje zarówno tradycyjne tarcze tnące, jak i wszelkiego rodzaju ściernice, od ceramicznych po listkowe, a także wiele akcesoriów typowo polerskich, od krążków filcowych po specjalne futra polerskie.
Szlifierki czołowe mają konstrukcję podobną do szlifierek kątowych, choć w tym przypadku tarcza obraca się w tej samej osi, co silnik pneumatyczny. Ze względu na takie umiejscowienie montowanego osprzętu są znakomitym uzupełnieniem szlifierek kątowych, nadając się m.in. do pracy w miejscach o ograniczonym dostępnie. W zależności od swoich rozmiarów i parametrów sprawdzą się przy większych powierzchniach, które np. muszą być oczyszczone z rdzy i przy obróbce detali, m.in. podczas precyzyjnego wykończaniu spawów pachwinowych. Niezwykle zbliżone, jeśli chodzi o budowę, są szlifierki proste. Tarcza jest tu jednak zwykle montowana na przedłużonym wrzecionie, co pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne operowanie urządzeniem.
Osobną grupę szlifierek stanowią urządzenia trzpieniowe. Różnią się one przede wszystkim stosowanym typem osprzętu. W tym przypadku narzędzia robocze są osadzone na specjalnej tulei i mają postać frezu albo ściernicy, której integralną częścią jest specjalny uchwyt służący do mocowania. Szlifierki trzpieniowe są najczęściej używane do zadań wymagających dużej dokładności oraz takich, gdzie powierzchnia przeznaczona do obróbki jest trudnodostępna lub ma niewielką powierzchnię. Szlifierki trzpieniowe są zwykle oferowane zarówno z mocowaniem w osi obrotu, jak i pod kątem 90°.
Kolejną kategorią urządzeń pneumatycznych do wygładzania powierzchni są szlifierki oscylacyjne. W zależności od powierzchni stopy i użytego ścierniwa można za ich pomocą obrabiać większe lub mniejsze powierzchnie płaskie albo lekko wypukłe. Ich cechą charakterystyczną jest zasada działania – stopa wykonuje niewielkie ruchy w płaszczyźnie prostopadłej do obrabianej powierzchni. Na zbliżonej zasadzie pracują szlifierki mimośrodowe. W trakcie pracy wykonują one ruchy obrotowe, które są wspomagane ruchami oscylacyjnymi. Uzyskuje się je za pomocą mimośrodu, czyli rozwiązania, które pozwala na zmianę położenia osi obrotu używanej tarczy ściernej. Dzięki takiej budowie dają one możliwość bardziej agresywnej i szybszej pracy.
Szlifierki taśmowe służą zwykle do wykończana powierzchni o bardziej złożonej geometrii. Za ich pomocą można obrabiać miejsca trudnodostępne, m.in. spawy znajdujące się na rurach i zaokrąglonych powierzchniach. Szlifierki taśmowe pracują przy wykorzystaniu pasów bezkońcowych, które mogą mieć rozmaite uziarnienie, a przez to nadawać się zarówno do obróbki zgrubnej, jak i dokładnej.
Bardzo rozległą kategorię stanowią szlifierko-polerki i polerki. Mogą one mieć budową podobną do szlifierek kątowych albo czołowych. Zwykle różnią się jednak liczbą osiąganych obrotów. Korzysta się z nich przy obróbce wykończeniowej i wygładzaniu powierzchni. Za ich pomocą można zniwelować drobne nierówności oraz nadać materiałom lub ułożonym na nich powłokom malarskim odpowiedni połysk.
Wśród dostępnych typów szlifierek na szczególną uwagę zasługują modele firmy Rodcraft. Szczególnie polecane są szlifierki kątowe 7128, 7166, 7133, 7170, a gdy chodzi o szlifierki czołowe to 7009, 7058, 7051, 7028, 7048, 7058. Godne uwagi są również szlifierki trzpieniowe Rodcraft 7682K i 7681, zaś modele mimośrodowe to 7702V6, 7705V6, 7710V6. Znakomitym wyborem są także szlifierki taśmowe Rodcraft 7155, 7156, a w przypadku polerek Rodcraft 7683 i 7130.